Jak wychowywać dziewczynki? W wielu kalendarzach nie znajdziemy dzisiejszego święta, mimo że jego odpowiednikiem jest Dzień Chłopaka, który jest wyczekiwanym  dniem w każdej szkole i przedszkolu.  11.10 – to właśnie za tą datą kryje się Międzynarodowy Dzień Dziewczynek. Oprócz tego,  że każda dziewczynka w tym dniu powinna poczuć się wyjątkowo, ukryta została również głębsza idea.  Dzień Dziewczynek został ustanowiony przez ONZ w 2011 roku, aby zwrócić uwagę na wyzwania, z którymi muszą mierzyć się dziewczynki na całym świecie. Na temat wychowania i rozwoju emocjonalnego dziewczynek powstało wiele mitów, . Pewnie niejedna z kobiet będąc kilkulatką, usłyszała “to nie wypada dziewczynce” lub “jesteś dziewczynką, powinnaś być ułożona i grzeczna”. Dziewczynki chętniej pomagają w obowiązkach domowych, staranniej piszą i ładnie wyglądają – niestety powielanie tych utartych schematów jest szkodliwe.  Stereotypowe wychowanie dziewczynek prowadzi w konsekwencji do błędnego dążenia do perfekcji, niskiego poczucia sprawczości  i obniżenia umiejętności radzenia sobie z trudnościami. Nie są to tylko przypuszczenia, a fakty potwierdzone chociażby przez serię eksperymentów na grupie dzieci w wieku 5-7 lat, wykonanych przez Andrei Cimpian – profesora psychologii na Uniwersytecie w Nowym Jorku, Lin Bian – doktorantkę na Uniwersytecie w Illinois oraz Sarah-Jane Leslie – profesorkę filozofii na Uniwersytecie w Princeton. 

Co mówią badania?

 Wyniki badań  „Gender stereotypes about intellectual ability emerge early and influence children’s interests” opublikowane w 2017 w magazynie “Science” wykazały, że za sprawą społecznie utartych przekonań dziewczynki już w wieku 6 lat czują się mniej inteligentne od chłopców, co skutkuje na ich późniejszych życiowych wyborach.  Zarówno chłopcy jak i dziewczynki potrzebują przestrzeni do eksplorowania świata, możliwości doświadczania na swój własny sposób, bez zawracania sobie głowy brudną sukienką czy łzą uroniąną nad rozbitym kolanem, bo przecież chłopaki też płaczą i nie ma w tym nic złego. 

Jak można zadbać o emocje dziewczynki?

Wierzymy, że zaopiekowana emocjonalnie dziewczynka, dorastając stanie się silną, pewną siebie kobietą, która jest w stanie pokonać trudności na swojej drodze. Dlatego od początku nasze działania mają na celu wspomaganie rozwoju emocjonalnego u dzieci. Zaszyty w naszym misiu mechanizm, daje niepowtarzalną możliwość stworzenia wyjątkowej “kapsuły miłości”. Feel Bear pozwala podzielić się z dzieckiem słowami, których może same nie usłyszeliśmy będąc dziećmi. Słowa zamieszczone w naszym mówiącym misiu wypowiedziane przez najbliższą osobę dziecka mogą mieć niezwykłą moc.  Mogą przynieść ukojenie, poczucie bezpieczeństwa lub być motywacją do rozwinięcia skrzydeł młodej kobiety.   

  • Udostępnij:

Skontaktuj się z nami

Jeżeli masz pytania dotyczące zamówienia produktu możesz skontaktować się z nami pisząc wiadomośc na adres e-mail: kontakt@feel-bear.pl

Skontaktuj się z nami

Obserwuj nas na Instagramie @feelbears